Mõtteid ühte head ja kasulikku raamatut lugedes
Kirjastuselt Väike Vanker on järjekordselt ilmunud üks tore ja vajalik raamat.
Perenõustaja, seksuaalterapeudi ja juhtimistreeneri Kaija Maria Junkkari ja juhtimistreeneri, konsultandi ning paari- ja seksuaalterapeudi Lari Junkkari raamatut ”Sinuga, siin ja praegu. Seksuaalne tarkus paarisuhtes” käest pannes oli esimeseks mõtteks, et oleks küll kahju kui see raamat lugematute eneseabi ja seksiteemat käsitlevate väljaannete vahele lihtsalt ära kaob või lugejad teda üles ei leia.
Raamatust leiab abi nii enda kui oma paarisuhte seksuaalse heaolu üle mõtisklemisel ja selle väärtustamisel.
Oluliseks teevad ta erinevad juhtumikirjeldused, millest paljud kindlasti leiavad äratundmist , kuidas inimesed ühiselt ja eraldi paarisuhtele kasuks või kahjuks tulevatest hoiakutest ja käitumismudelitest kinni hoiavad ja kuidas seksuaalsuse kaudu vaatame vahel vägagi ootamatult ausaimasse, valusaimasse ja tervendavaimasse peeglisse, et näha ennast ja oma suhet.
See raamat hõlmab palju sellest, mida inimese seksuaalsus ja seks endast kujutavad ning seejuures on ühendatud indiviidi seksuaalsus ja paarisuhe kogu eluga, nagu ka väärtushinnangud, armastus ja elujõud.
Mõned käsitletud teemadest:
Paarisuhte seotusmudelid
Suhtekolmnurgad
Paarina elamise kunst
Seksuaalsus töökollektiivis
Kes ma seksuaalselt olen?
Seksimüüdid – faktid ja väljamõeldised
Seksuaaliha puudumise erinevad põhjused
Edasiviiv või hävitav tüli
Seksuaalsõltuvuste erinevad vormid
Kuidas truudusetusest üle saada?
Raamatus on hulgaliselt terapeutide küsimusi, millele vastamine aitab kaardistada oma suhet ja saavutada seal soovitud muutusi või paremat kvaliteeti.
Mõningaid tsitaate :
- Kriitikas, mille partner meile esitab, leidub alati ka tõetera. Kuid missuguses osas?
- Kui eeldada, et õige iha on alati spontaanne, piiratakse sellega oma seksuaalsust ja tehakse end spontaansuse ohvriks.
- Truudusetuse olemus ei seisne selles, kas saab armastada mitut inimest, vaid selleks on valikute ahel, mis sunnib lähedasele inimesele valetama ja tema usaldust petma.
- Suurim lähedus kasvab välja suurest eraldiseisvusest, kahe eristunud inimese vabast tahtest tulla teineteise juurde. Selles mõttes on sügav inimestevaheline ühendus tegelikult ka vaimne ühendus, kus kaks inimest leiavad end seismas teineteises peituvate müsteeriumide ees.
- Seksuaalsus väljendab inimese kogu elustrateegiat, mis on tihtipeale omandatud juba lapsepõlves.
- Seksuaalsus on oma sügavamalt olemuselt hinge, vaimu, tunnete ja keha energia ning seotud enesest arusaamise ja lugupidamisega.
Kui 1974 aastal ilmus eesti keeles ”Avameelselt abielust” , siis oli see raamat teedrajav ja avaldas mõju meie seksuaalkultuurile, minu arvates on käesolev raamat sama oluline, sest probleemide rõhuasetused on praegusel ajal liikunud seksuaalelu tehnilistelt küsimustelt mujale ning just seda kvalitatiivset hüpet oleks vaja meie teadlikkusse nüüd, kus praegusaegse üleseksualiseeritud ajaviitemeedia mõjusfääris on paljudel raske leida oma väärtusi ja oma seksuaalsust.
Väga oluliseks on tõusnud ka lääne inimese peamiste neuroosiallikate: soorituskesksuse ja tulemusele orienteeritusega kaasuva negatiivse seisund - ängi ja stressi teadvustamine. Seksuaalsus on haavatav meie praeguses tõtlevas ja võistluslikus elukeskkonnas, eestis kindlasti enam kui soomes. Sageli jõutakse arusaamisele, et meeletu armumine polnud muud kui põgenemine rahulolematusest ja ebaturvalisuse painest.
Armumine ja armastus, armastus ja seksuaalsus, seks ja seksuaalsus, seksuaalsus ja vaimsus, need sõnapaarid omavad inimeste jaoks tihtipeale erinevaid tähendusi ja kannavad mitmesuguseid tundeid, aeg-ajalt on hea nende üle järele mõelda, et mida tähendavad nad siin ja praegu minu ja sinu jaoks, just selleks annab see raamat võimaluse. Seksuaalsus on puhas ilu, nii ütlevad autorid ja loodetavasti aitab see raamat kaasa , et inimesed seisatuks ja võtaks aega nautimaks seda ilu või otsiks ta üles kui see kusagile on kaduma läinud. Inimlik soojus on kirgliku ellusuhtumise osa ja loodetavasti saab see eesti ühiskonnas levinumaks kui ta on praegu.
Lõpetuseks veel üks tsitaat raamatust:
“Armastage teineteist, aga ärge põimige armastusest kütket;
Olgu armastus pigem voogav meri teie hingede kallaste vahel.”
Ja seiske kõrvuti, ometi mitte liig tihedalt koos;
Sest templisambadki seisavad eraldi,
Ja tammepuu ning küpress ei kasva mitte teineteise varjus.”
Liibanoni luuletaja Kahlil Gibran
tõlkinud Doris Kareva
Ester Väljaots
|